2014 SCY Championship Meet Results

Congratulations to everyone who competed last weekend, and special thanks to Meet Director Diane Bartlett and Grand Strand Masters for hosting us!

Below is a list of the top three individual finishers in each age group, along with the team rankings. For the complete meet results, including individual times for each event, download the results PDF.

And…many new state records were set.¬†Check out the list!

Individual Age Group Winners

Correction (3/6/2014): The second and third place finishers in the Women’s 35 – 39 age group were previously listed incorrectly. The table below has been updated with the correct names. Sorry for the error!

Age Group Women Men
18 – 24 1. Sarah Beth Slinkard 1. Brandon Rattigan, PALM
2. Dominic Capocelli, PALM
3. Cobi Williams, GSMS
25 – 29 1. Kirsten Davidson, PALM
2. Carole Murray, PALM
3. Meredith Anderson, BMST
1. Travis Garrison, PALM
2. Michael Stafford, PST
3. Alex Gray, GSMS
30 – 34 1. Sandy O’Keefe, PALM
2. Jenny Perrottet, NCMS
3. Jenny Craft, PALM
1. MJ Malik, PALM
2. Sonny Nguyen, MESC
3. Daniel Andrepont, BMST
35 – 39 1. Kari Yocum, PALM
2. Stacey Bruce, PALM
3. Erin Moro, PALM
1. Matt Maurer, PALM
2. Scott Dallamura, NCMS
3. James Chilton, PALM
40 – 44 1. Heather Gnau, BMST
2. Heidi Taylor, BMST
3. Melanie Purvis, PALM
1. Todd Pletcher, NCMS
2. Joel Schmaltz, GSMS
3. Chris Hills, PALM
45 – 49 1. Maria Elias-Williams, Unattached SC
2. Jamie Wilson, PALM
3. Jennifer Cranny, PALM
1. Steve Savage, PALM
2. Jamie Kerr, PALM
3. Mark Rutledge, PALM
50 – 54 1. Carolyn Moore, GS
2. Donna Hooe, GAJA
3. Julie Warner, GSMS
1. Michael Stresemann, PALM
2. Billy Buck, PALM
3. Steve Crowfoot, PALM
55 – 59 1. Janet Thiel, GSMS
2. Donna Altman, BMST
3. Viki Hill, BMST
1. Michael Slowey, PALM
2. Michael Treman, NCMS
3. Peter Wyman, BMST
60 – 64 1. Judy Childers, GSMS
2. Margaret Holt, GSMS
3. Susan Thomas, BMST
1. Pat Alderson, GSMS
2. Donald Gilchrist, NCMS
3. Timothy Andrepont, BMST
65 – 69 1. Kristi Panayotoff, MESC
2. Dana Brown, PALM
3. Joan Preller, GSMS
1. David Jennings, BMST
2. Robert List, GSMS
3. Charles Graber, BMST
70 – 74 1. Betsy Durrant, VMST 1. Pete Lauer, SCHH
2. Mike Casper, GSMS
3. Robert Poiletman, COLM
75 – 79 1. Johnnie Detrick, VMST 1. Bill Robertson, GS
2. Louis Ackerman, BMST
80 – 84 1. Barbara Eisele, BMST 1. Philip Neubig, BMST

Team  Rankings

1. Palmetto Masters (PALM)
2. Grand Strand Masters Swimming (GSMS)
3. Beaufort Masters Swim Team (BMST)
4. North Carolina Masters Swimming
5. Greenville Splash YMCA Masters
6. Carolina Aquatics Swim Club
7. Maine Masters Swim Club
8. Georgia Masters
9. Sun City Hilton Head Masters
10. USMS One Event Registration
11. Virginia Masters Swim Team
12. Unattached South Carolina
13. Columbia Masters
1.4 Parrish Swim Team
15. Hilton Head Aquatic Club
16. Operation Homeland Honor
17. Unattached North Carolina

Palmetto Masters Coaches Doug Fetchen and Paul Curran accept the 1st Place Team from Carolyn Moore (left), Records Chair and Leslie Scott, Registrar.

Palmetto Masters Coaches Doug Fetchen and Paul Curran accept the 1st Place Team from Carolyn Moore (left), Records Chair and Leslie Scott, Registrar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grand Strand Masters Swim Team 2nd Place Team Award

Grand Strand Masters Swim Team Coach Diane Bartlett and Melinda Chappell accept the 2nd place award at the 2014 South Carolina SCY Championship Meet in North Myrtle Beach on February 23, 2014.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beaufort Masters Swim Team - 3rd Place Team Award

The Beaufort Master Swim Team Coach (center) accepts the 3rd place award at the 2014 South Carolina SCY Championship Meet in North Myrtle Beach on February 23, 2014.

 

About the author

SCLMSC Webmaster and Secretary